فهرست بستن

اندر احوالات سمنو

در مصرف کردن خیلی از محصولات غذایی، چون از پشت صحنه اطلاع زیادی نداریم، بهتر است به برندهایی اعتماد کنیم که مصرف‌کننده را عضوی از خود می‌دانند و آگاهی دادن به او را بخشی از مسئولیت اجتماعی خود. 

سمنو یکی از آن محصولات است که نمونه‌های نخوردنی آن شاید به دستمان رسیده باشد. این‌طور می‌فهمیم سمنو پختن به گندم سبز کردن و چلاندن و دم‌دادنش نیست، بلکه آداب پنهان پشت‌پرده‌اش آن را پسندیده‌تر می‌کند.

در نهایت می‌توانیم ظرف سمنویی در دستمان بگیریم که با بافت و عطرش اعتمادمان را جلب می‌کند و طی خوردنش لبخند از لبان‌مان محو نمی‌شود.

شکر داشتن یا نداشتن، مساله این است

سمنو شیرینی‌اش مدیون جوانه‌های نوپا و نورسته‌ی گندم است.

با حرارت دادن شیره‌ی طبیعی جان این جوانه‌ها، مقدار زیادی قند تولید می‌شود و طعم سمنو را شیرین و دلپسند می‌سازند. 

البته شیرینی طبیعی شیره‌ گندم، بستگی به نوع گندمش و حوصله‌ی استاد سمنوپز هم دارد.

بعضی انواع گندم‌ها عصاره‌ی قابل توجهی تولید نمی‌کنند.

این گندم‌های نه چندان بخشنده، سمنوپزان را وادار به اضافه کردن مقداری شکر به سمنو می‌کنند که طبیعتا در این حالت سمنو از حال و هوای طبیعی و خالصش دور می‌شود.

جدای از بخشندگی گندم، اگر سمنوپزان حوصله‌، وقت و احساس مسئولیت نداشته باشند، شکر را به عنوان کاتالیزوری برای زودتر رسیدن به نتیجه، وارد دیگ سمنو می‌کنند که باید از آن پرهیز کرد.

آرد اضافی

همراهی شیره‌ گندم و آرد حد و حدود مشخصی دارد.

گاهی برای بیشتر شدن مقدار نهایی سمنو به آن آرد بیشتری می‌زنند که در این شرایط از لطافت و بافت متخلل سمنو خبری نیست و سمنو بافتی سنگین و غلیظ پیدا خواهد کرد.

هچنین آرد اضافی شیرینی طبیعی سمنو را کم می‌کند. 

آب به‌موقع

سمنوپزانِ کاردردست می‌دانند برای به بار نشستن گندم و سمنو، چه مقدار آب در چه مرحله‌ای لازم است. 

در مرحله‌ جوانه زدن، آب دادن زیادی به گندم، باعث ترش شدنش می‌شود و همین طعم ناخوشایند ترشی به سمنوی نهایی منتقل می‌شود.

همچنین ممکن است گندم کپک بزد که این طعم هم از بین نخواهد رفت و خوردنش حال‌مان را می‌گیرد. 

اگر در مرحله‌ی عمل‌آوری در دیگ، به دلایلی مانند غلیظ شدن نامطلوب یا زیاد کردن مقدارش، به آن آب اضافه شود، سمنو ترکیب جفت و جورش را از دست می‌دهد و احتمال ترشیدگی یا کپک زدنش هم بیشتر می‌شود.

تلخی بیش از حد سمنو

ساعت بیولوژیک سمنو خیلی دقیق است. اگر نیشک‌های نقره‌ای گندم، به موقع به سمنوکوبان نرسند و بیش از حد بلند شوند و سبزی گندم بیرون بزند و مزه‌ی سمنو به تلخی نامطبوع می‌رود.

این نیازمند وقت‌شناسی درست سمنوپز است.

سلامتی و ناسلامتی سمنو

سلامت و بهداشت سمنو از ییش‌فرض‌های خوردنش است. اما باز جا دارد بدانیم که سمنوهای فله‌ای به شکل روباز و در ظرف‌های بدون پوشش، مستعد جذب انواع آلودگی‌ها و بیماری‌ها هستند.

همچنین باید به مرغوب بودن سمنوهایی که رنگشان به قهوه‌ای سوخته رفته و یا بوی ناشی از تخمیر و ترش‌شدگی می‌دهند، و یا مواد رنگی و نگهدارنده دارند، شک و از خوردن آنها پرهیز کنیم.

تجربه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید